in

Këshilla për mbajtjen e minjve të kafshëve shtëpiake

Miu i përkëdhelur është një kafshë shtëpiake inteligjente dhe shumë sociale që pëlqen të ndërveprojë dhe të eksplorojë me pronarët e saj.

Kushtet nën optimale të strehimit mund të shkaktojnë probleme të sjelljes tek brejtësit e vegjël si minjtë e kafshëve shtëpiake. Nëse pronarët janë të informuar plotësisht për mbarështimin miqësor të kafshëve të të mbrojturve të tyre, kjo gjithashtu promovon shëndetin e tyre.

Sistematika

Brejtësit e rendit (Rodentia) - minjtë e nënrendit të afërm (Myomorpha) - minjtë me bisht të gjatë të familjes (Muridae) - minjtë e gjinisë (Rattus) - lloji i minjve kafe Rattus norvegicus

Jetegjatesia

rreth 21-48 muaj

pjekuri

pas rreth 40-70 ditësh

Origjinë

Miu i sotëm i përkëdhelur zbret nga miu kafe ( Rattus norvegicus ), i cili fillimisht u gjet në Azinë Lindore. Për shkak të përshtatshmërisë së tyre të lartë, minjtë kafe tani janë përhapur pothuajse në mbarë botën. Zbutja daton në shekullin e 19-të kur ato u rritën dhe përdoreshin si kafshë eksperimentale. Prandaj, ata quhen gjithashtu "minjtë laboratorikë". Në periudhën që pasoi, gjithnjë e më shumë variante ngjyrash (“minjtë e përkëdhelur) u shfaqën përmes mbarështimit të synuar. Pas popullaritetit të veçantë që miu i përkëdhelur përjetoi gjatë lëvizjes punk të viteve 1980, ata tani janë vendosur fort si një kafshë shtëpiake popullore në praktikat veterinare.

Sjellja sociale

Minjtë janë shumë socialë dhe duhet të mbahen në grupe me të paktën tre. Një qëndrim i vetmuar duhet të konsiderohet si në kundërshtim me mirëqenien e kafshëve. Minjtë shfaqin shumë sjellje shoqërore, si zvarritja mbi njëri-tjetrin, kujdesi për njëri-tjetrin dhe shtrirja së bashku me kontakt fizik. Për sa i përket kushteve të mbajtjes, rekomandohet mbajtja e paketimit me strukturë të përzier (veçanërisht për meshkujt). Kafshët e reja duhet të integrohen gjithmonë në një grup të ri në çifte, në mënyrë që të kenë një partner loje të së njëjtës moshë dhe socializimi të jetë më i lehtë. Konfliktet territoriale mund të reduktohen nëpërmjet trajnimit të kujdesshëm të zakoneve me shkëmbimin e aromave dhe montimin në "terren neutral".

Ushqim

Miu është një gjithshkangrënës. Ndërsa minjtë e egër kafe mund të jetojnë në kanalizime dhe deponi, kjo nuk do të thotë që ju mund të ushqeni minjtë e kafshëve shtëpiake me mbeturina dhe mbetje. Sipas Ligjit për Mirëqenien e Kafshëve, pronarët e kafshëve shtëpiake janë të detyruar t'i ushqejnë kafshët shtëpiake sipas llojit të tyre. Prandaj, minjtë e kafshëve shtëpiake duhet t'u jepen ushqim për minjtë e disponueshëm në treg, si dhe perime dhe fruta të freskëta. Përveç kësaj, duhet të ushqehen sasi të vogla të proteinave shtazore, p.sh. B. disa vezë të ziera, një copë të vogël djathi të fortë, 1 lugë çaji kos natyral, ushqim nga insektet ose ndonjë ushqim i thatë për qentë (shih gjithashtu rekomandimin e TVT). Ju gjithashtu mund të ushqeni komponentë që kanë një kërkesë të lartë për gërryerje, për shembull, arra të paqëruara, petë të pagatuara dhe degëza herë pas here, në mënyrë që dhëmbët që rriten përsëri të mund të fshihen.

Ushqimi duhet të vazhdojë të ofrohet për qëllime punësimi me lodra ushqimore ose të fshehur dhe shpërndarë në blegtori. Sidomos kur mbahen në pako, duhet të vihen në dispozicion disa pika ushqimi dhe ujitje për të shmangur konfliktet

mbajtje

Meqenëse minjtë janë zakonisht shumë aktivë, ata kanë nevojë për objektin më të madh të mundshëm të strehimit me dimensione minimale 100 x 50 x 100 cm (L x P x H) për deri në tre minj. Një kullë prej të paktën 80 x 50 x 120 cm është gjithashtu e mundur (rekomandimi TVT). Çdo objekt banimi duhet të jetë i pajisur me shumë pasurim mjedisor. Këto përfshijnë, për shembull, disa shtëpi gjumi, shkallë, litarë, hamak dhe një banjë rëre me rërë chinchilla. Por përfshin gjithashtu sanë, kashtë, tuba kartoni, celulozë dhe lloje të ndryshme të materialit gërryes. Kasollet e fjetjes më të larta shpesh preferohen dhe duhet të kenë një dysheme të butë dhe të mbushur (të ofrojnë materiale foleje).

Meqenëse minjtë pëlqejnë të lahen dhe janë notarë të mirë, ju mund të vendosni pishina të cekëta të mbushura me ujë dhe t'u ofroni atyre mundësi për të notuar. Megjithatë, kafshët duhet të kërkojnë ujin vullnetarisht dhe jo thjesht vendosen në ujë të thellë dhe detyrohen të notojnë. Prandaj nevojiten rampa. Në natyrë, minjtë krijojnë një strofull rreth 40 cm të thellë, të përbërë nga një sistem tuneli shumë i degëzuar, disa fole dhe dhoma qilarësh dhe shumë tunele të verbër. Kjo duhet të merret parasysh edhe kur mbani kafshë shtëpiake, p.sh. B. duke siguruar një vaskë të madhe, të ndërthurur thellë.

Për shkak të shtyllës kurrizore konveks dhe bishtit të gjatë, rrotat e zakonshme të vrapimit janë të papërshtatshme për minjtë dhe duhet të dekurajohen. Topat e vrapimit ose vrapimit janë të rëndësishme për mirëqenien e kafshëve. Për shkak të syve të tyre të ndjeshëm, minjtë albino nuk duhet të ekspozohen ndaj dritës/dritës së drejtpërdrejtë të diellit dhe duhet të mbahen në dhoma më të errëta. Kjo vlen edhe për kafshët e tjera albino.

Problemet e sjelljes

Shumë çrregullime të mundshme të sjelljes tek minjtë njihen nga blegtoria laboratorike. Agresioni intraspecifik është i zakonshëm, veçanërisht kur socializohet ose kur kushtet e banimit janë jooptimale. Për shkak se kafshët laboratorike shpesh nuk mbahen në një mënyrë të përshtatshme për speciet, sjelljet jonormale-përsëritëse (ARV) duhet të priten në shumë raste. Por ARV mund të shkaktohet edhe në mbajtjen e kafshëve shtëpiake për shkak të kushteve të këqija të mbajtjes. Këto përfshijnë autoagresionin, trikotillomaninë, ngrënjen e leshit të të afërmve, gërvishtjet në qoshe dhe gërryerjen e shufrave (të mos ngatërrohen me kërkimin e vëmendjes). Krona ose kanibalizmi është gjithashtu i mundur nëse hapësira është shumë e vogël ose nëse dendësia e okupimit është shumë e lartë.

Pyetje e bëra më shpesh

Sa i zgjuar është një mi?

Minjtë janë inteligjentë, të adaptueshëm, kanë një strukturë të sofistikuar shoqërore dhe janë jashtëzakonisht të etur për t'u riprodhuar. Kjo është arsyeja pse ata janë përhapur në të gjithë botën.

A janë minjtë për fillestarët?

Një paketë e vogël me të paktën 3 minj është ideale për fillestarët. Që ata të ndihen rehat dhe të sigurt me ju, ata kanë nevojë për një shtëpi të rehatshme.

Si ta zbut miun tim?

Provoni t'i ofroni miut tuaj një arrë ose një copë fruta brenda kafazit. Kur gjërat shkojnë mirë, të hanë nga dora. Nëse nuk funksionon herën e parë, jini të durueshëm dhe ngadalë vendoseni trajtimin në kafaz - ajo do ta bëjë atë.

Minjtë janë të qetë, të pastër dhe të lehtë për t'u mirëmbajtur. Ata janë të ëmbël, të zgjuar, miqësorë, socialë, aktivë dhe shumë argëtues. Ju mund ta mbani miun tuaj sa më të shëndetshëm duke ndjekur udhëzimet e thjeshta më poshtë. Minjtë e egër janë kafshë koloniale që gërmojnë.

Cila është mënyra më e mirë për të mbajtur minjtë?

Nëse ju pëlqen qetësia gjatë natës, nuk duhet ta vendosni kafazin në dhomën tuaj të gjumit. Minjtë janë zgjuar gjatë natës, duke ndjekur njëri-tjetrin nëpër kafaz ose duke brejtur me zë të lartë brendësinë e tyre. Kafazi duhet pastruar të paktën një herë në javë. Minjtë e pëlqejnë atë të pastër.

A mund të përqafohesh me minjtë?

Duke folur për përqafimin: minjtë duan të përqafohen. Pra, ofroni atyre të paktën një shtëpi të vogël ku të gjithë të gjejnë hapësirë ​​së bashku. Ndërsa jeni të mirëpritur të shkëmbeni sende të tjera, shtëpia e përbashkët e gjumit duhet të qëndrojë gjithmonë në të njëjtin vend. zemra dhe mendja për kafshët.

A duhet të lani minjtë?

Për shkak se minjtë e mbajnë veten të pastër duke e rregulluar gjerësisht leshin e tyre, ata nuk kanë nevojë dhe nuk duhet të lahen. Është e pakuptimtë të duash të lash minjtë (veçanërisht meshkujt) për shkak të erës së tyre specifike për speciet.

Sa gjumë i duhet një miu?

Miu është një kafshë nate dhe kryesisht fle gjatë ditës. Regjistrimet e gjumit mbi 24 orë treguan se miu fle rreth 12 orë në ditë. Nga këto, dhjetë orë janë gjumë jo-REM dhe dy orë është gjumë REM.

Mary Allen

Shkruar nga Mary Allen

Përshëndetje, unë jam Maria! Jam kujdesur për shumë lloje kafshësh, duke përfshirë qentë, macet, derrat gini, peshqit dhe dragonjtë me mjekër. Aktualisht kam edhe dhjetë kafshë shtëpiake. Unë kam shkruar shumë tema në këtë hapësirë, duke përfshirë udhëzimet, artikujt informues, udhëzuesit e kujdesit, udhëzuesit e racave dhe më shumë.

Lini një Përgjigju

Avatar

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *