in

Sa shpesh duhet t'i pastroni dhe zëvendësoni lodrat e qenit tuaj

Me siguri qeni juaj ka atë frisbi të përtypur ose atë topin e varur të futbollit që nuk do ta heqë kurrë. Megjithatë, është e rëndësishme që rregullisht të pastroni dhe madje të zëvendësoni lodrat e qenit tuaj.

Lodra prej pelushi, kocka kërcitëse dhe një top i mirë i vjetër tenisi - nëse keni një qen, patjetër që do të keni një mal me lodra qensh. Por ndonjëherë ju duhet të ndaheni me lodrën tuaj të preferuar me zemër të rëndë.

Sepse: Sipas një studimi të Fondacionit Kombëtar të Shkencës në SHBA të vitit 2011, lodrat e qenve janë një nga dhjetë sendet shtëpiake që përmbajnë më shumë mikrobe. Vetëm për këtë arsye, duhet t'i lani rregullisht lodrat e qenit tuaj.

Por si? Sa shpesh?

Lodrat plastike të qenve shpesh janë të sigurta në pjatalarëse

Shumica e lodrave plastike mund të lahen në sirtarin e sipërm të makinës larëse enësh. Ne ju rekomandojmë që fillimisht ta njomni lodrën në ujë të ngrohtë dhe më pas të përdorni një furçë dhëmbësh për të hequr çdo mbetje të trashë. Ju gjithashtu mund të shtoni ujë me sapun ose pak uthull vere të bardhë në ujë gjatë njomjes.

Në pjatalarëse, mund të përdorni temperaturën maksimale, rreth 60 gradë, pa detergjent për t'i mbajtur lodrat e qenit tuaj të dezinfektuara në masë të madhe. Ju gjithashtu mund të zieni lodrat e qenve për t'i dezinfektuar ato.

Është më mirë të lani litarë ose lodra të tjera prej pëlhure për qen. Duhet të ndiqni udhëzimet e kujdesit në etiketat e lodrave dhe të përdorni vetëm detergjentë të butë ose aspak. Në asnjë rrethanë nuk duhet të përdorni zbardhues pasi mund të jetë toksik për qenin tuaj. Pas larjes, lodra e qenit duhet të shtrydhet mirë.

Mikrovalët dhe ngrirësit vrasin mikrobet

Për të vrarë mikrobet në lodrat e qenve, mund t'i vendosni lodrat plastike në frigorifer për 24 orë, ose të ngrohni pëlhurën ose lodrat me fije në mikrovalë. Lodrat me litar ose pëlhurë duhet të lagen përpara se t'i vendosni në mikrovalë për një minutë.

Por sa shpesh duhet t'i pastroni lodrat e qenit tuaj? Ju nuk keni nevojë të pastroni mirë lodrat e qenit tuaj çdo ditë. Natyrisht, pas përdorimit, papastërtia e trashë duhet të lahet - për shembull, nëse ka ëmbëlsira në lodër. Megjithatë, kjo është e mjaftueshme nëse do të pastroni disa herë në muaj frisbi, pellush etj.

Lodrat e qenve duhet të zëvendësohen herë pas here

Por pavarësisht se sa mirë kujdeseni për lodrën tuaj të qenit … në një moment, duhet ta zëvendësoni atë. "Nëse lodra e mbushur prishet në tegel, është koha ta zëvendësoni me një të re," thotë veterinerja Jennifer Frione për blogun Popsugar.

Kolegu i saj Albert Ahn shton: "Një lodër e konsumuar e qenit mund të shkaktojë probleme serioze gastrointestinale nëse gëlltitet aksidentalisht." Kjo mund të çojë në të vjella, diarre apo edhe kapsllëk.

Sapo lodra plastike bëhet e mprehtë, ose nëse qeni juaj përtyp pjesë të veçanta, duhet ta hidhni gjithashtu për të shmangur lëndimin.

Mary Allen

Shkruar nga Mary Allen

Përshëndetje, unë jam Maria! Jam kujdesur për shumë lloje kafshësh, duke përfshirë qentë, macet, derrat gini, peshqit dhe dragonjtë me mjekër. Aktualisht kam edhe dhjetë kafshë shtëpiake. Unë kam shkruar shumë tema në këtë hapësirë, duke përfshirë udhëzimet, artikujt informues, udhëzuesit e kujdesit, udhëzuesit e racave dhe më shumë.

Lini një Përgjigju

Avatar

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *