in

A mund të hanë lepujt gjalpë kikiriku?

Përmbajtja e lartë e yndyrës në kikirikë mund të dëmtojë sistemin tretës të lepurit tuaj dhe të shkaktojë probleme serioze në stomak. Ata gjithashtu nuk ofrojnë asnjë përfitim shëndetësor për lepujt dhe për këtë arsye nuk duhet të ushqehen. E njëjta gjë vlen edhe për lëvozhgat e kikirikut dhe gjalpin e kikirikut, sigurisht!

Ashtu si arrat, gjalpi i kikirikut - i cili gjithashtu është i pasur me yndyrë - duhet të shmanget. Rostiçeri kremoz nuk do t'u bëjë asgjë lepujve, përveçse mund t'u japë atyre një dhimbje barku.

Çfarë nuk lejohet të hanë lepujt?

 • Bimët e qepëve.
 • Bishtajoret (fasule, bizele, thjerrëza)
 • Frutat ekzotike (p.sh. mango, papaja, lychee etj.)
 • Avokado.

Çfarë mund të hanë lepujt për arra?

Lepujt lejohen të hanë arra (arra, lajthi dhe kikirikë) por vetëm në moderim pasi kanë shumë energji.

A janë arrat e shëndetshme për lepurushët?

Disa arra kanë një përmbajtje jashtëzakonisht të lartë yndyre (p.sh. kikirikët kanë një përmbajtje mesatare yndyre prej 40 deri në 50%). Kjo përmbajtje e pasur me yndyrë i bën lepujt shumë të ngopur, kështu që kafshët nuk mund të hanë mjaftueshëm foragjere/sanë jeshile që është e shëndetshme për ta më pas.

Çfarë hanë lepujt përveç karotave?

Në mënyrë të moderuar, mund të shtoni karota (karota jeshile është edhe më e mirë), tranguj, kopër, marule, kohlrabi, mollë, etj. Është e rëndësishme që përqindja e sanës dhe/ose barit të përfaqësojë pjesën më të madhe të racionit të ushqimit, frutat/perimet shërbejnë vetëm si shtesë.

Sa shpesh mund të hanë lepujt banane?

Për të mos i dhënë lepurit tuaj shumë kalori, duhet të ushqeni vetëm fruta si bananet si ushqim çdo të dytën ditë. Sa i përket shumës, mund të ndiqni një rregull të thjeshtë. Ju duhet të ushqeni një lugë gjelle për çdo 2.5 kg peshë trupore.

A mund të hanë lepujt tranguj?

Kastraveci është i përshtatshëm. Ofrohet në sasi të mëdha pa ushqyerje të ngadaltë, mund të çojë në jashtëqitje të buta (jashtëqitje me baltë).

A mund t'u jepni mollë lepujve?

Mollët janë ndoshta fruti më pak problematik, ndikojnë pozitivisht në tretje dhe tolerohen shumë mirë. Nëse e grini mollën në rende dhe e lini të qëndrojë për 10 minuta, kur e konsumoni, peksi i mollës vepron si prebiotik dhe rregullon tretjen.

Sa shpesh mund të hanë mollë lepujt?

Mollët duhet t'u jepen lepujve në mënyrë të moderuar. Mbani në mend se për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit, ato janë vetëm një meze të lehtë dhe nuk duhet të jenë kurrë një bazë në dietë. Jepini lepurit tuaj vetëm një copë mollë 2-3 herë në javë.

A mund të hanë lepujt banane?

Lepujt janë rreptësisht barngrënës. Për një dietë të shëndetshme nuk kanë nevojë për ushqim të thatë, por ushqim të freskët. Frutat, perimet dhe barishtet janë prioriteti kryesor. Banania është pjesë e një momenti të këndshëm.

Mund t'u jepni tërshërë lepujve?

Lepujt janë "barngrënës". Kjo është, në natyrë ata ushqehen me barëra, barishte, gjethe dhe perime. Drithërat si tërshëra, elbi, thekra dhe gruri nuk bëjnë pjesë në dietën natyrale.

A mund të hanë lepurushët shalqi?

Ju gjithashtu mund t'i trajtoni lepujt tuaj me këtë herë pas here. I ofruar në pjesë të vogla të përshtatshme, fruti i holluar me ujë zakonisht tolerohet mirë. Një shalqi është kryesisht ujë.

A munden lepujt të hanë rrush?

A mund të hanë lepujt rrush fare? Po, lepujt mund të hanë rrush dhe në fakt e duan atë. Megjithatë duhet pasur kujdes me sasinë, sepse rrushi përmban shumë sheqer! Por nëse herë pas here i jepni lepurit tuaj një rrush, nuk ka probleme.

Çfarë ushqimi është toksik për lepujt?

 • avocados
 • Cokollate
 • Farat/gropat e frutave
 • Qepë të papërpunuara, presh, hudhër
 • Mish, vezë, bulmet
 • Fasule dhe fasule
 • raven
 • Sallatë ajsberg
 • Kërpudha
 • Bimët e shtëpisë
 • Ushqime të përpunuara (bukë, makarona, biskota, krakera, patatina, etj.)
 • Patate të papërpunuara

A janë kikirikët toksikë për lepujt?

Kikirikët, gjalpi i kikirikut, lëvozhgat e kikirikut dhe llojet e tjera të arrave nuk janë një zgjedhje e mirë ushqimore për lepujt. Kikiriku mund të shkaktojë obezitet dhe probleme me tretjen dhe të përbëjë rrezik mbytjeje.

Çfarë meze të lehtë mund t'i jap lepurit tim?

 • Mollët (farat e hequra) Me përmbajtje të lartë sheqeri, mollët duhet t'u ushqehen vetëm lepujve si ushqim.
 • Banane. Gjithashtu i pasur me sheqer, është e sigurt që lepujt të hanë banane herë pas here.
 • Manaferrat.
 • Boronica.
 • Majat e karotave.
 • Luleradhiqe.
 • Rrushi.
Mary Allen

Shkruar nga Mary Allen

Përshëndetje, unë jam Maria! Jam kujdesur për shumë lloje kafshësh, duke përfshirë qentë, macet, derrat gini, peshqit dhe dragonjtë me mjekër. Aktualisht kam edhe dhjetë kafshë shtëpiake. Unë kam shkruar shumë tema në këtë hapësirë, duke përfshirë udhëzimet, artikujt informues, udhëzuesit e kujdesit, udhëzuesit e racave dhe më shumë.

Lini një Përgjigju

Avatar

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *