in

A mund të hanë hamsterët gjalpë kikiriku?

Pothuajse gjithçka është e përputhshme, por kikirikët dhe vaji janë shumë të yndyrshëm, kripa është plotësisht e papërshtatshme për gerbilët dhe kripa është gjithashtu arsyeja pse gjalpi i kikirikut nuk rekomandohet.

Hamsterët zakonisht e duan gjalpin e kikirikut, por ai duhet të ushqehet me kujdes (si me çdo ushqim tjetër ngjitës) pasi mund të ngecë në qeset e faqeve të tyre dhe të shkaktojë probleme të rënda. Një shtresë shumë e hollë në një copë druri është në rregull si trajtim i rastësishëm, por gjalpi i kikirikut duhet të jepet me kujdes.

A mund të hanë hamster badiava?

Kikirikë (të pakripur, sigurisht) me ose pa lëvozhgë. Brejtësi është ende pak i sfiduar me guaskën, kështu që është më mirë ta provoni. Kikirikët janë të pjekur për ne njerëzit, gjë që është në rregull edhe për hamsterët.

Çfarë nuk mund të hajë një lloj brejtësi?

 • Bishtajoret si thjerrëzat, bizelet apo fasulet
 • patate
 • tërfil
 • Llojet e ndryshme të lakrës si lakra e bardhë ose lakra e kuqe dhe lakrat e Brukselit
 • patëllxhan
 • avokado
 • Bimë allium si preshi, hudhra, qepa
 • papaja
 • rrepkë

Çfarë pëlqejnë më shumë të hanë hamsterët?

Një përzierje e larmishme frutash dhe perimesh, luleradhiqe dhe barishte të thata ose të freskëta është një kënaqësi e vërtetë për hamsterët. Ushqimi i freskët duhet të përbëjë rreth 30 deri në 40 për qind të dietës ditore pasi i siguron lloj brejtësi vitamina dhe minerale.

Çfarë lejohet të hanë hamsterët?

 • Spinaq me gjethe (vetëm në sasi të vogla)
 • Brokoli (vetëm në sasi të vogla)
 • çikore
 • marule ajsberg
 • Endive (vetëm në sasi të vogla)
 • Marule e qengjit (kujdes nga nivelet e larta të nitratit)
 • Llamba kopër (mund të njollosë urinën, por është e padëmshme)
 • Kastravecat (çojnë në petë të baltës nëse sasia është shumë e lartë)
 • karotat (mund të njollosin urinën, por janë të padëmshme)
 • Kohlrabi (vetëm rrallë ushqen zhardhokët)
 • Marule (vetëm në sasi të vogla)
 • Kungulli (vetëm varietetet që janë gjithashtu të përshtatshme për konsum njerëzor)
 • Chard zvicerane (vetëm në sasi të vogla)
 • speca (mundësisht të verdha)
 • majdanoz
 • Rrënja e majdanozit (mos i jepni hamsters shtatzënë)
 • Marule Romaine (vetëm në sasi të vogla)
 • Panxhari (vetëm në sasi të vogla)
 • zarzavate
 • Raketë (vetëm në sasi të vogla)
 • Selino (mundësisht e qëruar)
 • rrepë
 • Domate (vetëm mishi dhe vetëm kur piqet plotësisht)
 • Angjinarja e Jerusalemit (ushqeni zhardhokët vetëm rrallë)
 • Kungull i njomë (vetëm në sasi të vogla)
 • Misër i ëmbël (nëse është e mundur i pa spërkatur dhe në sasi të vogla)

Mund të jepni djathë hamsters?

Mund të shërbeni edhe djathë për hamsterët. Por mundësisht varietetet jo veçanërisht yndyrore - mocarela, për shembull, është e përshtatshme. Vitaminat janë po aq të rëndësishme për të vegjlit e vegjël sa edhe për njerëzit.

Pse më kafshon lloj brejtësi im xhuxh?

Normalisht, hamsterët nuk janë të shpejtë - kafshët kafshojnë kur ndihen të kërcënuar ose janë të stresuar. Për shembull, nëse zgjohen shumë herët ose shqetësohen gjatë pastrimit, janë të sëmurë ose duan të mbrojnë folenë e tyre.

Si mund t'i tregoj lloj brejtësi im që e dua atë?

Fillimisht, filloni duke i ofruar butësisht lloj brejtësi një ëmbëlsirë me majat e gishtave tuaj. Nëse lloj brejtësi e pranon mirë këtë, mund ta vendosni në majë të gishtave dhe gradualisht ta vendosni në dorë. Disa lloj brejtësish e lidhin dorën me ushqimin shumë shpejt në këtë mënyrë.

A mund të luani me hamsters gjatë ditës?

Luaj me lloj brejtësi tuaj çdo ditë. Ju duhet të angazhoheni me lloj brejtësi juaj çdo ditë për ta mbajtur atë të lumtur dhe të kënaqur. Hamsterët janë nate, që do të thotë se flenë gjatë ditës dhe janë aktivë gjatë natës. Në vend që ta zgjoni lloj brejtësi juaj për të luajtur gjatë ditës, prisni deri vonë në mbrëmje për ta bërë këtë.

Çfarë do të thotë kur brejtësit kërcasin?

Hamsterët me zhurmë pëlqejnë të flasin me veten, për shembull kur kërkojnë ushqim të shijshëm ose kur ndërtojnë një fole. Megjithatë, fishkëllima e shtuar dhe këmbëngulëse mund të tregojë gjithashtu dhimbje - në këtë rast, shikoni brejtësin tuaj shumë nga afër.

Çfarë ndodh nëse një lloj brejtësi ha gjalpë kikiriku?

Ushqimi i tepërt i lloj brejtësi tuaj me gjalpë kikiriku mund të shkaktojë diarre, fryrje në stomak, dispepsi dhe probleme në sistemin gastrointestinal të hamsterëve. Hamsterëve mund t'u ofrohet gjalpë kikiriku në sasi të vogla si trajtim dhe jo pjesë thelbësore e dietës së tyre.

Cili gjalpë kikiriku është i sigurt për hamsterët?

Çfarë lloj gjalpi kikiriku mund të hanë hamsterët? Lloji më i mirë i gjalpit të kikirikut për hamsterët është gjalpi i thjeshtë, organik i kikirikut. Kërkoni diçka që fjalë për fjalë përfshin vetëm kikirikë. Ndërsa gjalpi i kikirikut është i sigurt për hamsterët, disa marka shtojnë gjëra të tilla si sheqeri, të cilat nuk janë të mira për lloj brejtësi juaj.

Çfarë është helmuese për hamsterët?

Ndërsa frutat dhe perimet e freskëta janë një pjesë e rëndësishme e dietës së një lloj brejtësi, ka ushqime të caktuara që janë toksike për hamsterët. Këto përfshijnë gjethet e domates, bajamet, avokado, patatet, qepën, hudhrën, çokollatën dhe farat e mollës.

Mary Allen

Shkruar nga Mary Allen

Përshëndetje, unë jam Maria! Jam kujdesur për shumë lloje kafshësh, duke përfshirë qentë, macet, derrat gini, peshqit dhe dragonjtë me mjekër. Aktualisht kam edhe dhjetë kafshë shtëpiake. Unë kam shkruar shumë tema në këtë hapësirë, duke përfshirë udhëzimet, artikujt informues, udhëzuesit e kujdesit, udhëzuesit e racave dhe më shumë.

Lini një Përgjigju

Avatar

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *