in

A mund të hanë qentë mandarina? Gjithashtu Satsuma & Clementine

Nga vjeshta dhe në prag të Krishtlindjeve, mandarinat janë shumë të njohura si agrume.

Është pikërisht gjatë kësaj periudhe që qentë tanë kanë qasje të lehtë për këtë lloj fruti. Por a lejohen qentë të hanë mandarina fare, apo janë të dëmshme për miqtë e tyre me katër këmbë?

Mandarinat janë një nga agrumet më të njohura. Shijet e tyre variojnë nga e tharta në të ëmbël dhe ato sjellin një prekje ekzotike.

Kjo është arsyeja pse mandarinat nuk duhet të mungojnë në çizmet e Babadimrit apo në to tryezë e Krishtlindjeve e dekoruar me ngjyra.

Qentë nuk duhet të hanë shumë mandarina

Ndryshe nga frutat e tjera agrume, mandarinat përmbajnë relativisht pak vitaminë C, por ende shumë, përkatësisht 32 miligramë për 100 gram.

Përveç kësaj, mandarinat ofrojnë provitaminë A, e cila është e rëndësishme për lëkurën dhe sytë. Mineralet dhe elementët gjurmë plotësojnë listën e përbërësve të shëndetshëm.

Prandaj mandarinat janë një ushqim i mirë suplementar për shokun tuaj me katër këmbë, të cilat ata janë të mirëpritur t'i hanë herë pas here.

Mandarinat përmbajnë dukshëm më pak acid se shumë agrume të tjera. Megjithatë, qentë duhet t'i hanë ato rrallë dhe në sasi të vogla.

Ngrënia e shumë mandarinave mund të çojë në të vjella dhe diarre.

Mandarinat janë në sezonin e pikut gjatë vjeshtës dhe dimrit

Mandarinat vijnë në varietete dhe hibride të panumërta. Përveç mandarinës së vërtetë, satsuma dhe mandarina janë veçanërisht të njohura.

Klementina, e cila gjithashtu shitet shpesh, është ndoshta një kryqëzim midis një mandarine dhe një portokalli të hidhur.

Mandarinat janë të ngjashme në ngjyra në portokall, me të cilat lidhen edhe ato. Në varësi të varietetit, shijojnë të thartë në të ëmbël.

Ky frut agrume e ka origjinën në Kinë dhe Indi. Megjithatë, sot ato rriten edhe në vendet mesdhetare si Spanja dhe Italia. Disa vijnë edhe nga Turqia apo Izraeli.

Koha e korrjes është gjatë gjithë vitit. Në pjesën tonë të botës, megjithatë, shumica e tyre shiten gjatë muajve të vjeshtës dhe të dimrit.

Pyetje e bëra më shpesh

A janë agrumet toksike për qentë?

Edhe pse agrumet janë burime të shkëlqyera të vitaminës C, ato përmbajnë shumë acide. Prandaj, qentë me probleme të hiperaciditetit priren të kenë probleme gastrointestinale nga agrumet. Rrushi dhe rrushi i thatë nuk janë të përshtatshëm për qentë.

A mund të hanë qentë mandarina?

Në parim, mandarinat janë të padëmshme për qentë. Për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve të frutave, qeni duhet të përmbahet në një rostiçeri të parregullt dhe të vogël në mes. Përbërësit e shumtë të mirë ndihmojnë për të ruajtur shëndetin e qenit.

A janë klementinat toksike për qentë?

A mund të hanë qentë klementina? Ajo që vlen për mandarinat vlen edhe për klementinat. Qeni juaj gjithashtu mund të hajë klementina në moderim, me kusht që frutat të jenë të pjekura.

Sa mandarina mund të hajë një qen?

Sa mandarina mund ta ushqej qenin tim? Sasia është edhe një herë vendimtare se sa mirë i toleron qeni juaj mandarinat. Prandaj është e këshillueshme që të dozohet sipas madhësisë së qenit, nëse ka vetëm disa copa mandarine herë pas here ose pak më shumë.

A mund të hajë qeni im banane?

A mund të hajë qeni juaj banane? po ai mundet Në fakt, shumica e qenve i pëlqejnë bananet sepse kanë shije jashtëzakonisht të ëmbël. Ashtu si brokoli, bananet përmbajnë kalium, magnez dhe vitaminë C.

A mund të hajë qeni im luleshtrydhe?

Luleshtrydhet edhe për qentë tanë? Për t'iu përgjigjur pyetjes drejtpërdrejt: qentë lejohen të hanë luleshtrydhe. Sepse frutat e kuqe kanë shumë lëndë ushqyese të vlefshme dhe mund të shijojnë menunë e përditshme të qenit. Ju mund t'i jepni qenit tuaj luleshtrydhe ose drejtpërdrejt si një frut të plotë ose t'i përzieni me ushqimin.

A mund të hajë një qen kivi?

Përgjigje e qartë: po, qentë mund të hanë kivi. Kivi është një frut relativisht joproblematik për qentë. Ashtu si frutat e tjera, megjithatë, kivi duhet të ushqehet vetëm si ushqim, pra jo në sasi të mëdha.

A mundet një qen të ha shalqi?

Qentë në përgjithësi i tolerojnë shalqinjtë. Duhet të jetë frut i pjekur. Ashtu si me fruta dhe perime të tjera të toleruara mirë, shalqini varet nga sasia: në varësi të madhësisë dhe peshës së tyre, qentë mund të hanë disa copa shalqi.

Çfarë frutash mund të hajë qeni im?

Dardha dhe mollët janë fruta veçanërisht të shëndetshme për qentë, pasi ato sigurojnë tretje të ekuilibruar me një përqindje të lartë të vitaminave dhe fibrave të pektinës. Ananasi dhe papaja gjithashtu tolerohen mirë për shkak të enzimave të tyre. Shumica e arrave tolerohen mirë nga qentë.

Mary Allen

Shkruar nga Mary Allen

Përshëndetje, unë jam Maria! Jam kujdesur për shumë lloje kafshësh, duke përfshirë qentë, macet, derrat gini, peshqit dhe dragonjtë me mjekër. Aktualisht kam edhe dhjetë kafshë shtëpiake. Unë kam shkruar shumë tema në këtë hapësirë, duke përfshirë udhëzimet, artikujt informues, udhëzuesit e kujdesit, udhëzuesit e racave dhe më shumë.

Lini një Përgjigju

Avatar

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *