in

7 fakte emocionuese rreth peshkut

Qoftë peshk i kuq, gupi apo krapi: peshqit janë ndër kafshët shtëpiake më të njohura të gjermanëve dhe banojnë në mbi 1.9 milionë akuariume në mbarë vendin. Në krahasim me kafshët e tjera, megjithatë, ne dimë relativisht pak për peshqit. Apo keni menduar ndonjëherë pse peshqit kanë luspa dhe nëse sëmuren nga dallgët e turbullta? Jo? Atëherë është koha për t'u marrë me banorët e gjallë nënujorë. Ata kanë rezervuar disa surpriza dhe në shekujt e kaluar kanë zhvilluar mekanizma emocionues që sigurojnë mbijetesën e tyre në liqenet dhe detet e tokës sonë.

A duhet të pihet peshku?

Natyrisht, edhe pse peshqit kanë qenë të rrethuar nga uji gjatë gjithë jetës së tyre, ata duhet të pinë rregullisht. Sepse, si për të gjitha kafshët dhe bimët, parimi "pa ujë, pa jetë" vlen edhe për to. Megjithatë, ndryshe nga ne banorët e tokës, peshqit e ujërave të ëmbla nuk e pinë ujin në mënyrë aktive, por përkundrazi, e marrin atë automatikisht përmes mukozave të tyre dhe sipërfaqes së tyre të depërtueshme të trupit. Kjo për faktin se përmbajtja e kripës në trupin e kafshëve është më e lartë se në mjedisin e tyre dhe për këtë arsye uji hyn pothuajse natyrshëm në peshk për të kompensuar këtë çekuilibër (parimi i osmozës).

Situata është disi e ndryshme me peshqit e detit: Këtu përmbajtja e kripës në ujë është më e lartë se ajo në trupin e peshkut. Prandaj, kafsha humbet përgjithmonë ujin në mjedisin e saj. Për të kompensuar këtë humbje të lëngjeve, peshku duhet të pijë. Në mënyrë që kripa të mund të filtrohet nga uji, Nëna Natyrë i ka pajisur banorët e ujit me truke të ndryshme: për shembull, disa lloje peshqish përdorin gushat e tyre, të tjerët kanë gjëndra të veçanta në zorrë që trajtojnë ujin e detit për të bërë ujë të pijshëm. Më pas peshqit nxjerrin kripë të tepërt përmes zorrëve të tyre.

A mund të flejë peshku?

Kjo pyetje mund të përgjigjet me një "po" të thjeshtë. Për të përballuar me sukses jetën e përditshme dhe për të rimbushur bateritë, peshqit kanë nevojë edhe për gjumë.

Megjithatë, një sy gjumë nuk është aspak aq e lehtë për ta dalluar sa për ne njerëzit. Peshqit nuk kanë qepallë dhe flenë me sy hapur. Gjumi ndryshon edhe në mënyra të tjera: Megjithëse rrahjet e tyre të zemrës ngadalësohen dhe konsumi i energjisë zvogëlohet, matjet tregojnë se peshqit nuk kanë faza të gjumit të thellë. Nga ana tjetër, ato bien në një lloj gjendje muzgu që mund të ndërpritet menjëherë nga lëvizjet e ujit ose turbulencat. Nuk është çudi, sepse një guppy ose tetra neoni që fle thellë do të ishte ushqim i mirë për peshqit grabitqarë të uritur. Përveç kësaj, shumica e peshqve tërhiqen për të fjetur. Disa kërpudha dhe gjemba, për shembull, varrosen në rërë para gjumit, ndërsa vajzat zvarriten në koralet me tehe të mprehta.

Pse peshqit kanë luspa?

Luspat janë të pazëvendësueshme për shumicën e llojeve të peshqve, pasi forcojnë trupin e peshkut dhe e mbrojnë atë nga gërvishtjet e bimëve apo gurëve. Pllakat e mbivendosura janë bërë nga një material i ngjashëm me thonjtë tanë dhe gjithashtu përmbajnë gëlqere. Kjo i bën ata të fortë dhe fleksibël në të njëjtën kohë dhe siguron që peshqit të mund të kalojnë pa mundim rrugën e tyre përmes të çarave të ngushta ose hyrjeve të shpellave. Ndonjëherë ndodh që një thekon bie. Megjithatë, ky nuk është problem pasi zakonisht rritet shpejt.

Kushdo që ka prekur ndonjëherë një peshk e di gjithashtu se peshqit shpesh ndjehen të rrëshqitshëm. Kjo është për shkak të mukozës së hollë që mbulon luspat. Ai mbron peshqit nga hyrja e baktereve dhe siguron që ata të mund të rrëshqasin më lehtë nëpër ujë gjatë notit.

Sa mirë mund të shohin peshku?

Ashtu si ne njerëzit, peshqit kanë të ashtuquajturat sy thjerrëzash, të cilët u mundësojnë atyre të shohin në mënyrë tredimensionale dhe të perceptojnë ngjyrat. Megjithatë, ndryshe nga njerëzit, peshqit mund të shohin qartë objektet dhe objektet vetëm në një distancë të afërt (deri në një metër), pasi ata nuk kanë asnjë mënyrë për të ndryshuar bebëzat e tyre përmes lëvizjes së irisit.

Megjithatë, ky nuk është problem dhe natyra synonte të ishte kështu: Në fund të fundit, shumë peshq jetojnë në ujëra të turbullta dhe të errëta, kështu që shikimi më i mirë nuk do të kishte gjithsesi kuptim.

Përveç kësaj, peshqit kanë një shqisën e gjashtë - të ashtuquajturin organ të vijës anësore. Ai shtrihet vetëm nën lëkurë dhe shtrihet në të dy anët e trupit nga koka deri në majë të bishtit. Me të, peshqit mund të ndjejnë ndryshimet më të vogla në rrjedhën e ujit dhe menjëherë të vërejnë kur armiqtë, objektet ose një pickim i shijshëm i gjahut po afrohen.

Pse peshqit nuk shtypen nga presioni i ujit?

Nëse i zhysim njerëzit në një thellësi prej disa metrash, kjo mund të bëhet shpejt e rrezikshme për ne. Sepse sa më thellë zhytemi, aq më i lartë është presioni i ujit në trupin tonë. Në një thellësi prej njëmbëdhjetë kilometrash, për shembull, forca e rreth 100,000 makinave vepron mbi ne dhe e bën absolutisht të pamundur mbijetesën pa një top zhytjeje. Akoma më mbresëlënëse është fakti se disa lloje peshqish ende notojnë korsitë e tyre të papenguara në një thellësi prej disa kilometrash dhe duket se nuk ndiejnë fare presion. Si ka ardhur

Shpjegimi është shumë i thjeshtë: në ndryshim nga banorët e tokës, qelizat e peshkut nuk janë të mbushura me ajër, por me ujë dhe për këtë arsye thjesht nuk mund të shtrydhen së bashku. Problemet mund të lindin vetëm me fshikëzën e notit të peshkut. Megjithatë, kur dalin peshqit në det të thellë, kjo ose mbahet së bashku nga forca e muskujve ose thjesht mungon plotësisht.

Përveç kësaj, ka lloje veçanërisht të notit të thellë që mbahen të qëndrueshme nga presioni i rritur i brendshëm në trup dhe nuk largohen kurrë nga habitati i tyre, pasi ato madje do të shpërthenin në sipërfaqen e ujit.

A mund të flasë peshku?

Natyrisht, nuk ka asnjë bisedë njeri me njeri mes peshqve. Megjithatë, ata kanë mekanizma të ndryshëm për të komunikuar me njëri-tjetrin. Ndërsa peshqit e kllounit, për shembull, tundin kapakët e gushave të tyre dhe kështu i dëbojnë armiqtë nga territori i tyre, buzët e ëmbël komunikojnë duke fërkuar dhëmbët me njëri-tjetrin.

Harengat kanë zhvilluar gjithashtu një formë interesante të ndërveprimit: ata shtyjnë ajrin nga fshikëza e tyre e notit në traktin anal dhe në këtë mënyrë gjenerojnë një tingull "si këlyshi". Ka shumë të ngjarë që peshqit të përdorin vokalizimet e tyre të veçanta për të komunikuar në shkollë. Në të vërtetë, studiuesit kanë vërejtur se frekuenca e pupave rritet me numrin e harengave në një grup.

Megjithatë, pjesa më e madhe e komunikimit mes banorëve nënujorë nuk bëhet nëpërmjet zërit, por më tepër nëpërmjet lëvizjeve dhe ngjyrave. Për t'i bërë përshtypje të dashurit, shumë peshq, për shembull, kryejnë valle çiftëzimi ose prezantojnë fustanin e tyre me ngjyrë mbresëlënëse.

A mund të sëmuren peshqit?

Sapo anija largohet nga porti, a keni dhimbje koke, djersitje dhe të vjella? Një rast klasik i sëmundjes së detit. Por si janë krijesat e detit që luftojnë çdo ditë me dallgët? A jeni imun ndaj sëmundjes së detit?

Fatkeqësisht, jo. Sepse ashtu si ne njerëzit, edhe peshqit kanë organe ekuilibri, të cilat ndodhen në të majtë dhe në të djathtë të kokës. Nëse një peshk hidhet përpara dhe mbrapa në detin e trazuar, ai mund të çorientohet dhe të vuajë nga simptomat e sëmundjes së detit. Peshqit e prekur fillojnë të kthehen dhe përpiqen të vënë situatën nën kontroll në këtë mënyrë. Nëse kjo përpjekje dështon dhe të përzierat përkeqësohen, peshqit mund të vjellin edhe.

Në habitatin e tyre natyror, megjithatë, peshqit rrallë duhet të luftojnë me sëmundjen e detit, pasi ata thjesht mund të tërhiqen më thellë në det kur nuk ndjehen mirë dhe kështu të shmangin valët e forta. Situata është e ndryshme kur peshqit tërhiqen papritmas në rrjeta sigurie ose – paketohen në mënyrë të sigurt – transportohen në një makinë. Për t'u siguruar që mbërritja në shtëpinë e re nuk është gjë tjetër veçse "puke", shumë mbarështues përmbahen nga ushqyerja e peshqve të tyre përpara se të transportohen.

Mary Allen

Shkruar nga Mary Allen

Përshëndetje, unë jam Maria! Jam kujdesur për shumë lloje kafshësh, duke përfshirë qentë, macet, derrat gini, peshqit dhe dragonjtë me mjekër. Aktualisht kam edhe dhjetë kafshë shtëpiake. Unë kam shkruar shumë tema në këtë hapësirë, duke përfshirë udhëzimet, artikujt informues, udhëzuesit e kujdesit, udhëzuesit e racave dhe më shumë.

Lini një Përgjigju

Avatar

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *