in

A është helmi i milingonave i rrezikshëm për qentë?

Helmi i milingonave është një mënyrë për të dëbuar insektet nga shtëpia juaj. Por çfarë të bëni nëse në shtëpi ka qen?

A këshillohet shtrimi i helmit të milingonave nëse keni qen? Sepse ekziston një rrezik i lartë që qeni juaj të hajë karrem i helmuar.

Gjithashtu, milingonat janë insekte jashtëzakonisht të dobishme. Shkencëtarët i shohin ato shumë interesante për shkak të punës së tyre ekipore. Krijesat e vogla punëtore gjithashtu përmirësojnë mjedisin tonë në mënyrë të qëndrueshme.

Për shembull, milingonat përhapin farat e bimëve, ato kthejnë tokën dhe ndihmojnë në zbërthimin e lëndës bimore. Përveç kësaj, ata hanë dhe luftojnë insektet e dëmshme dhe në këtë mënyrë rregullojnë shfaqjen e tyre.

E gjithë kjo është ndoshta një arsye e mjaftueshme për të mbrojtur sa më mirë shokët e vegjël.

Megjithatë, nëse milingonat vijnë në apartament ose shtëpi, ato mund të jenë shumë të pakëndshme. Dhe do të jetë shumë e vështirë t'i heqësh qafe.

Qeni im hëngri helm nga milingona, çfarë të bëj?

Shumica e helmeve të milingonave për qentë janë vërtet të rrezikshme vetëm në sasi të mëdha.

Pavarësisht kësaj, ju duhet mos përdorni toksina pranë kafshëve shtëpiake. Kjo vlen edhe p.sh. ndaj agjentëve kimikë si plehrat për lëndinë.

Nëse qeni juaj ka ngrënë helm nga milingonat, shkoni menjëherë te veterineri juaj. Si masë e menjëhershme, qymyr aktivizues mund të lidhë sasi të mëdha helmi.

Sigurohuni që të sillni me vete te veterineri pjesën tjetër të helmit të milingonave dhe paketimin. Mjekët mund të gjejnë informacionin e saktë për helmin atje dhe të administrojnë antidotë të synuar.

Ka lloje të ndryshme të helmit të milingonave

Helmet e milingonave janë të disponueshme në treg në shumë forma të ndryshme. Përbërësit aktivë gjithashtu ndryshojnë.

Helmet e zakonshme të milingonave janë në dispozicion si:

 • llak
 • xhel
 • pluhur
 • granula
 • kuti karrem

Kutitë e karremit janë veçanërisht të njohura për t'u përdorur në zonën e ndenjes. Këto kanaçe vendosen direkt në gjurmët e milingonave. Kështu zvarriten milingonat, thithin substancën aktive dhe e bartin helmin në fole.

Aty ushqejnë pjelljet dhe mbretërojnë toksinën. Milingonat po vdesin.

Opsione të tjera përfshijnë xhel, spërkatje ose llak. Ato aplikohen gjithashtu në zonën e shtigjeve të milingonave dhe sigurojnë vdekjen e kafshëve.

Cilin helm nga milingonat tolerohet nga qentë?

Përbërësit aktivë që përdoren në helmin e milingonave janë:

 • Permethrin
  Ky përbërës aktiv është një insekticid që ka një efekt shumë të gjerë. Është në treg si një helm kontakti dhe gëlltitjeje. Permetrina përdoret gjithashtu në mjekësinë veterinare kundër dëmtuesve. Është përfshirë në mjete kundër pleshtave.
 • Imidakloprid
  Substanca imidacloprid është përdorur si pesticid që nga viti 1985 dhe tani është një nga insekticidet sintetike më të shitura në mbarë botën.
 • fipronil
  Fipronil është një insekticid që vepron si një helm kontakti. Përbërësi aktiv doli në kryetitujt e mediave në vitin 2017 kur vezët e pulës të kontaminuara me fipronil u ul në raftet e supermarketeve. Fipronil nuk është miratuar si insekticid për kafshët që prodhojnë ushqim.
 • Etofenprox
  Etofenprox është i autorizuar në BE si një insekticid dhe produkt për mbrojtjen e bimëve.
 • pyrethrum
  Pyrethrum është një ilaç natyral kundër insekteve dhe ishte i njohur tashmë për romakët. Është bërë nga lulet e thara të margaritës. Si një helm kontakti, piretrum është efektiv kundër pleshtave, morrave të kokës, milingonave, buburrecave dhe mushkonjave.
 • Tetrametrina/Cipermetrina
  Ky përbërës aktiv vepron kundër dëmtuesve të higjienës dhe nuk lejohet më në BE.

Doza e bën helmin

Të gjitha këto toksina mund të irritojnë rëndë mukozën e traktit respirator dhe tretës. Rastësisht, kjo vlen edhe për njerëzit.

Nëse nuk mbani vetëm një qen, por edhe një mace, atëherë ju kanë të bëjnë pa përbërësin aktiv permetrin. Është vdekjeprurëse për macet.

Gjithashtu, produkte spot-on ose grupe parazitësh për qentë duhet të përdoret vetëm tek qentë dhe asnjëherë tek macet.

Mbroni milingonat

Përveç efekteve negative në qeniet e gjalla, nuk duhet harruar kurrë se të gjitha këto substanca ndotin shumë edhe mjedisin.

Meqenëse milingonat janë vërtet të dobishme krijesa dhe për këtë arsye të denja për mbrojtje, duhet të përdorni ilaçe të padëmshme shtëpiake përpara se të përdorni helm.

Luftoni milingonat në një mënyrë miqësore me qentë?

Ju lutemi kuptoni që ne e bëjmë nuk dua të rekomandoj helmin e milingonave për ju.

Një ilaç alternativ i mirë dhe krejtësisht i padëmshëm është uthull. Spërkateni të holluar në gjurmën e milingonave. Më pas milingonat humbasin orientimin e tyre dhe kërkojnë shtigje të reja.

Pemë çaji vaj gjithashtu funksionon. Gjithashtu, shkumësa i mban insektet larg objekteve kur thjesht vizatohen në dysheme.

Dhe para se të merrni ndonjë masë mbrojtëse kundër milingonave, duhet të siguroheni që ju mos i tërhiqni milingonat me ushqime dhe ëmbëlsira të mbetura.

Pyetje e bëra më shpesh

Çfarë ndodh kur qentë hanë helmin e milingonave?

Nëse qeni juaj ka ngrënë helm nga milingona, ai ka të ngjarë të ketë një stomak të mërzitur. Në varësi të madhësisë së qenit tuaj dhe sasisë së helmit të milingonave që ai ka ngrënë, ai gjithashtu mund të jetë i rrezikshëm për qentë.

Çfarë është helmuese vdekjeprurëse për qentë?

Kakao dhe çokollata janë ndër ushqimet që janë veçanërisht toksike për qentë. Kjo është për shkak të teobrominës alkaloide që përmban. Ndryshe nga ne njerëzit, qentë nuk kanë enzimat e nevojshme për të zbërthyer teobrominën.

Si e dini nëse qeni ishte helmuar?

Njohja e simptomave të helmimit tek qentë

Nëse qeni është apatik dhe tërhiqet, kjo mund të tregojë helmim, por edhe sëmundje të tjera. Qentë shumë shpesh reagojnë ndaj gëlltitjes së substancave toksike me të vjella ose diarre.

A mund të mbijetojnë qentë nga helmimi?

Trajtimi i shpejtë dhe korrekt veterinar mund të sigurojë mbijetesën e pacientit në shumë raste të helmimit. Megjithatë, terapia shumë intensive, që kërkon kohë dhe e shtrenjtë është shpesh e nevojshme.

Po sikur qeni im të shpërthejë shkumën e bardhë?

A ka të vjella qeni shkumë? Nëse qeni vjell shkumë të bardhë, stomaku mund të jetë tepër acid ose mukoza e stomakut mund të jetë e irrituar. Arsyeja mund të jetë edhe trupi i huaj apo helmimi.

Çfarë lidh toksinat tek qentë?

Një nga furnizimet e pakta të ndihmës së parë që pronarët e qenve mund ta administrojnë vetë janë tabletat me qymyr medicinal. Këto lidhin toksinat dhe i transportojnë ato përmes zorrëve. Qymyri funksionon më mirë tek një qen me helmim sa më herët t'i jepet.

Çfarë duhet të bëni me mjetet juridike në shtëpi për helmimin e qenve?

Nëse keni simptoma të helmimit: shkoni te veterineri! I vetmi "ilaç shtëpiak" që pronarët e qenve mund të përdorin vetë për lloje të ndryshme helmimi është qymyri i aktivizuar: lidh toksinat në traktin tretës dhe kështu vonon kalimin e tyre në gjak dhe rrjedhimisht rrjedhën e helmimit.

Sa qymyr është për një qen?

Doza e përgjithshme e rekomanduar e qymyrit aktiv për helmim është 1 gram qymyr aktiv për kilogram të peshës trupore të qenit. Është më mirë të llogarisni dozën e kërkuar për qenin tuaj në një moment të qetë (ose ta llogaritni atë nga veterineri, për shembull) dhe ta shkruani në paketë.

Mary Allen

Shkruar nga Mary Allen

Përshëndetje, unë jam Maria! Jam kujdesur për shumë lloje kafshësh, duke përfshirë qentë, macet, derrat gini, peshqit dhe dragonjtë me mjekër. Aktualisht kam edhe dhjetë kafshë shtëpiake. Unë kam shkruar shumë tema në këtë hapësirë, duke përfshirë udhëzimet, artikujt informues, udhëzuesit e kujdesit, udhëzuesit e racave dhe më shumë.

Lini një Përgjigju

Avatar

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *