in

A është gjalpi i kikirikut i keq për macet?

Nëse nuk keni një alergji, gjalpi i kikirikut nuk është toksik për macen tuaj. Megjithatë, gjalpi i kikirikut gjithashtu nuk ka asnjë përfitim të vërtetë për sistemin tretës të maces suaj të përqendruar te mishi. Si një burim proteinash me bazë bimore, gjalpi i kikirikut nuk përmban të gjitha aminoacidet që i duhen maces suaj.

Edhe pse shumë mace e duan shijen e kësaj lyerjeje të kripur dhe të ëmbël, prindërit e maceve duhet të shmangin dhënien e gjalpit të kikirikut miqve të tyre të maces. Nuk ofron asnjë vlerë ushqyese dhe, më e rëndësishmja, disa përbërës, si yndyrat dhe ëmbëlsuesit artificialë të shtuar, mund të jenë të dëmshëm apo edhe toksikë për macet.

A janë kikirikët të dëmshëm për macet?

Kikirikët nuk janë toksikë për macet në vetvete. Sidoqoftë, ushqyerja nuk rekomandohet. Kikirikët përmbajnë shumë përbërës që nuk janë të tretshëm për macet. Sistemi tretës i një maceje, në veçanti, mund të jetë shumë i zënë me tretjen e kikirikëve.

Çfarë nuk duhet t'i ushqeni macet?

 • alkool
 • avokado
 • Brumë buke dhe brumë me bazë maja
 • Pije energjike, kola, kafe, çaj
 • skajet e majme
 • Ushqim qeni
 • Kakao dhe ushqime që përmbajnë kakao si çokollata
 • Hudhra, presh, qiqra, qepë (të papërpunuara, të ziera, pluhur)
 • Kocka (të papërpunuara dhe të gatuara)
 • mëlçi
 • Qumësht dhe produkte qumështi si krem ​​djathi, kos, djathë dhe krem
 • vezët e gjalla
 • Peshk i papërpunuar
 • Mish derri i papërpunuar (i egër).
 • Kripë
 • ton
 • Domate dhe patate të papjekura jeshile
 • Rrushi dhe rrushi i thatë
 • Xylitol (ksylitol, xucker) dhe produkte ushqimore të përgatitura me të
 • agrumet dhe ekstraktet e vajit të agrumeve

Pse macet e duan gjalpin?

Nëse macja juaj pëlqen të hajë gjalpë, mund t'i shtoni pak ushqimit të maces për të stimuluar oreksin. Megjithatë, gjalpi nuk është i përshtatshëm si meze ditor.

Pse macet i pëlqejnë kikirikët?

Falë përbërësve të tyre të vlefshëm si vitaminat, mineralet dhe fibrat dietike, ato janë një plotësues harmonik i vakteve të kafshëve. Sidoqoftë, është e rëndësishme të siguroheni që të mos ketë alergji kur macja ha. Kikirikët në veçanti kanë potencial të madh këtu.

Çfarë arra nuk mund të hanë macet?

Pra, lajthitë, arrat, farat e kungullit, farat e lulediellit ose farat e lirit. Unë do të këshilloja kundër bajameve pasi ato përmbajnë acid hidrocianik. Ato - veçanërisht arrat - duhet të ushqehen gjithmonë të grimcuara në mënyrë që qeni ose macja juaj të mos mbytet seriozisht në të gjithë arrën, për shembull.

Sa shpesh mund t'i ushqeni macet me ton?

Sidoqoftë, në përgjithësi, macen tuaj duhet ta ushqeni me ton vetëm në raste të jashtëzakonshme. Për arsye shëndetësore, mos e bëni këtë normë dhe jepni vetëm sasi më të vogla. Ushqeni tonin jo më shumë se një herë në muaj.

A mund t'i jap maces time kos?

E verdha e vezës, kuarku ose kosi kanë shije shumë të mirë për macet dhe janë burime shtesë të proteinave dhe vitaminave, por edhe të kalciumit. Shtimi i pak lëng mishi rrit përmbajtjen e ujit të ushqimit.

A mund t'i jepni vezë maceve?

Në parim, vezët nuk janë ndër ushqimet →toksike për macen tuaj dhe, nëse ushqehen siç duhet, mund të jenë gjithashtu një rostiçeri e shëndetshme ose një shtesë e larmishme për ushqimin. Veçanërisht e verdha përmban proteina dhe minerale të vlefshme për putrën tuaj prej kadifeje.

A mund të hajë një mace bukë?

Macet mund të hanë një copë bukë herë pas here. Megjithatë, ka pak vlera ushqyese për ta, sepse nuk përmban pothuajse asnjë yndyrë apo proteina. Pra, buka nuk është një zëvendësim për ushqimin e rregullt dhe të shëndetshëm të maceve.

A mund të hajë një mace krem ​​djathi?

Djathërat e butë si mocarela nuk janë të shëndetshëm për macet, qofshin të papërpunuara apo të ziera, sepse janë të pasura me laktozë. Gjiza dhe krem ​​djathi janë të ngjashëm, ndaj duhen shmangur.

Pse macet nuk mund të hanë ton?

Meqenëse toni i konservuar klasik zakonisht përmban shumë kripë dhe erëza, është më mirë të përdorni ushqim të konservuar me ton ose ton të freskët që gatuani shkurtimisht. I papërpunuar, toni përmban enzimën tiaminazë, e cila e bën tiaminën, gjegjësisht vitaminën B1, të papërdorshme për organizmin.

A janë karotat të mira për macet?

Nëse qeni ose macja juaj i pëlqejnë gjithashtu karotat e pastra, mund t'i jepni atij ose asaj një karotë për ta ngrënë midis vakteve. Disa qen gjithashtu pëlqejnë të hanë karota të papërpunuara. Me macet, ka më shumë gjasa të jetë karota e zier në avull ajo që vihet re. Dihet se karotat janë të pasura me beta-karoten.

Sa gjalpë kikiriku është i sigurt për macet?

Dr. Wooten sugjeron 1/4 lugë çaji "ose, më mirë akoma, 1/8". Dhe të dy veterinerët pohojnë se është më mirë ta jepni këtë trajtim vetëm për të fshehur ilaçet. Nuk ka vërtet përfitime shëndetësore, kështu që nëse përdoret çdo ditë për të fshehur një ose dy pilulë, mbajeni në sasinë më të vogël të mundshme.

Çfarë ndodh nëse një mace lëpin gjalpin e kikirikut?

Për shkak të konsistencës së tij të trashë dhe ngjitëse, gjalpi i kikirikut mund të jetë një rrezik mbytjeje për macet. Gjalpi i kikirikut shpesh përmban një ëmbëlsues të quajtur xylitol që është toksik për macet. Xylitoli mund të shkaktojë të vjella, letargji dhe humbje të koordinimit dhe shenjat mund të përparojnë në konvulsione dhe dështim të mëlçisë. Sa më i thjeshtë të jetë gjalpi, aq më mirë.

Cilat marka të gjalpit të kikirikut përmbajnë ksilitol?

Aktualisht ekzistojnë pesë marka të gjalpit të kikirikut që përdorin ksilitol: Go Nuts Co, Krush Nutrition, Nuts 'N More, P28 Foods dhe Protein Plus PB.

Mary Allen

Shkruar nga Mary Allen

Përshëndetje, unë jam Maria! Jam kujdesur për shumë lloje kafshësh, duke përfshirë qentë, macet, derrat gini, peshqit dhe dragonjtë me mjekër. Aktualisht kam edhe dhjetë kafshë shtëpiake. Unë kam shkruar shumë tema në këtë hapësirë, duke përfshirë udhëzimet, artikujt informues, udhëzuesit e kujdesit, udhëzuesit e racave dhe më shumë.

Lini një Përgjigju

Avatar

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *